Güneşi görür görmez plajın kumlarına serilenler kadar, dalgaların arasına karışıp yepyeni bir dünya keşfetmeyi tercih edenler de var. Evet, dalış tutkunlarından bahsediyoruz. Rüzgar sörfü ya da rafting kadar adrenalin dolu görünmese de; suyla buluşur buluşmaz, hemen birkaç metre aşağıda uzanan bu yepyeni dünyayla tanıştığınızda basınçla birlikte kalp atışlarınızın da yükseldiğini hissedebilirsiniz. Bu harika deneyimi ilk kez yaşayacaklar ya da en iyi şekilde yaşamak isteyenler için; Türkiye’nin “Kızıldenizi” ve herkesin favorisi Kaş’a uzanıyor ve buradaki en iyi dalış noktalarına göz atıyoruz.

sualtı1

Uçtu Uçtu Balık Uçtu: Flying Fish

Kaş dendiğinde akla nasıl dalış geliyorsa dalış dendiğinde de akıllarda ilk olarak Flying Fish beliriyor. II. Dünya Savaşı sırasında batan 3 pervaneli bir İtalyan savaş uçağının yer aldığı bu resifte; nesli tükenmek üzere olan dev orfozların yanı sıra, akya ve karagöz sürülerini gözlemlemek de mümkün. Aynı zamanda caretta caretta’ların da uğrak noktası olan Flying Fish resifinin üst kısmı 6-7 metre, derinliği ise ortalama 75 metre uzunlukta. Bu göz alıcı resif, yalnızca dalgıçların değil, berrak suları nedeniyle su altı fotoğrafçıları için de uğrak bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü bir akıntıya sahip olması sebebiyle farklı su canlılarının rahatlıkla barınabileceği harika bir atmosfer yaratan bu resifte, karşınıza her an büyük bir vatoz ya da caretta caretta çıkabilir. Her seviyeden dalgıcın yılın diledikleri ayında dalış gerçekleştirebileceği zenginlikte, oldukça keyifli bir dalış noktası sunan Flying Fish dalış için kesinlikle ilk tercihiniz olmalı.

likya-batigi-dalis

Tarihi Bir Dalış: Likya Batığı

Yeni başlayanlar için bir diğer güzel başlangıç noktası olan Likya Batığı, aynı zamanda profesyonel dalışçılar için de uygun bir atmosfer sağlıyor. Likya dalış merkezinin eski teknesi olan bu batık, yaklaşık 20 metre derinlikte, denize dik inen bir duvar önünde yükseliyor. Aynı bölgede 30. metrede başlayan ve 70. metreye uzanan bir Likya duvarı olduğu efsanesi dahi kendi başına bu resifi keşfetmek için harika bir bahane. Aynı zamanda gece dalışlarının da gerçekleştirildiği bu noktayı ayrıcalıklı hale getiren detaylardan bir diğeri ise zengin bitki florasına sahip, renk renk süngerler ve deniz bitkileriyle süslü duvarı.

kas-kanyon-pamuk-batigi

Bir Kaş Klasiği: Kanyon – Dimitri Batığı

Tıpkı Flying Fish gibi Kanyon dalış noktası da Kaş’ın en ünlü dalış noktalarından biri olarak biliniyor. İki ada arasında uzanan ve dar bir boğazdan geçilen bu noktada, 20. metrede başlayan iki adet dik duvar bulunuyor. Kanyonun hemen dibinde ise sünger, tüplü formlar, anemon, yengeç gibi kabukluların bolca bulunduğu karanlık ve oldukça minik bir mağara bulunuyor. Bu bölge aynı zamanda Akdeniz foku avlanma noktası olduğundan, dalış esnasında dikkatli olmanız gerekebilir. Daha derinlere süzüldüğünüzde ise büyüleyici güzelliğe sahip Dimitri Batığı sizi karşılayacak. 1968 yılında oluşturulan bu batık, 42 metreye kadar iniyor. Torpille ya da mayına çarparak battığı söylenen bu batık, zengin bitki florasıyla birlikte adeta şık ve büyük bir bibloyu andırıyor.

kanyon-dimitri-batigi

Derinlerde Bir İnci: Oasis

Kanyon’un kuzeyinde kalan Oasis dalış noktası, ince deniz çayırlarıyla kaplı ve oldukça sakin bir bölge. Özellikle suyun ısındığı dönemlerde birçok deniz canlısını kendine çeken müthiş bir cazibe noktası haline gelen Oasis’i keşfe çıktığınızda; orfoz ve lagos cinsi balıklarının yanı sıra, dev istiridyelerle ve trompet balıklarıyla da karşılaşmanız mümkün.  Kayalıkların batısında bir de ufak ahşap bir batık bulunuyor, daha fazla deniz canlısı görmek ve derinlerde gezinmek isterseniz, bu bölge size oldukça zengin bir tablo sunacak.

oasis-kas

Zamanın Durduğu Bir “Tünel”

18 metrede başlayan ve 30. metreye kadar devam eden Tünel; mercanlar, renkli süngerler, orfozlar, asker balıkları ve karavida ıstakozlarıyla kaplı geniş duvarların bulunduğu ve genellikle tecrübeli dalgıçlar tarafından tercih edilen bir dalış noktası. Rüzgar ve dalgalar sebebiyle, dalışların genellikle sabah saatlerinde gerçekleştiği bu nokta, tünel biçimini almış büyük bir mağaradan oluşuyor. Su altı fotoğrafçıları içinse burası adeta bir hazine 35. metreden sonra büyük bir kanyona açılan bu dalış noktasının; emeğinizin karşılığını verecek sürprizlerle sizi karşılamaya devam eden, oldukça cömert bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

kas-tunel-mercanlar

Besmi Resifi

Yalnızca deniz canlılarıyla değil, tarihi kalıntılarıyla da dalış tutkunlarının favorisi haline gelen Besmi Resifi, Meis Adası’na oldukça yakın bir noktada konumlanıyor. Daha çok tecrübeli dalgıçların tercih ettiği bu nokta, deniz canlıları bakımından oldukça zengin: Vatoz ve grida sürüleri, kaplumbağalar, barakuda balıkları, akya sürüleri ve trompet balıkları ise bu zengin ailenin üyelerinden yalnızca birkaçı… Dalgıçları bir parça zorlasa da dipte yer alan, Likya Dönemi’ne ait çapa ve amforaları yakından görmek de, en az bu resifte hayat bulan bu canlı aile kadar heyecan verici.

Kaynak: garenta.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>