Kaş’ın kendi nüfusu 7200 dür. Yerli halkı ve buraya sonradan yerleşen Alman, İngiliz, Amerika, Avusturalya, çeşitli Avrupa halklarından, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yerli olmayan nüfusa sahiptir. Toros dağlarının güneyinde koylardan oluşan Kaş, Meyis (Göz) adasını kucaklar nitelikte bir yay çizdiği için Kaş adını almıştır. Yukardan bakıldığında Kaş şekli açıkça görüşlmektedir.

Kaş köyleri, edinilen belge ve kalıntılardan yapılan araştırmalar neticesinde, Lykia medeniyetinin en önemli bölgesi olarak bilinmektedir.  Teke Yarımadası sahillerinde M.Ö. 6 bin yılı öncesinden beri yaşam alanı olduğu belirlenmiştir. Kaş arazi kesiminin batısında ve denize bakan bir tepede kurulmuştur. Şehir daha sonra genişlemiş ve kuzeybatıya doğru büyümüştür.

Kaş; yüzölçümü 2.231 km² olan bir ilçedir. Batıda Eşen Çayı ile Muğla’nın Fethiye ilçesinden ayrılır. Doğuda Kale (Demre)’ye kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşudur. Antalya‘ya 168 km. mesafede ve Akdeniz‘de ise  Meis Adası ile karşı karşıya olup, bu ada vasıtasıyla Yunanistan ile komşudur. Kaş’ın sahil uzunluğu 70 km civarındadır.

Kaş’ta Akdeniz İklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Deniz seviyesinden 700 m. yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yüksek kesimler ise Karasal İklim etkisindedir.

Kaş tarih içinde Antifellos (Antiphellos), Habesos veya Habesa, adlarını almış ve yerli halk tarafından Andifli adıyla anılmıştır. Teke yarımadasının tarihinde önemli yer tutmuş “Türk Riviera”sının gözde bir turistik beldesidir.

M.Ö. 4. yüzyılda Phellos un limanı olan Kaş ta Likya kalıntıları beldenin her yanına dağılmış durumdadır ve doğallığını korumaktadır. İrili ufaklı kaya mezarları, sarnıç, anıt mezar ve antik tiyatro tarihi eserlerin önde gelenleridir. Begonvillerle çevrelenmiş taş evler yakın tarihin oluşturduğu muhteşem görüntüleri yansıtır. Bu evlerden oluşan sokaklar, sokaklarında mutlu dolaşan kedileri ve köpekleri vardır.

Kekova turlarında alt kısmı cam bölmelerden oluşan teknelerle binlerce yıllık batık şehri denizin altında kalan kalıntılarıyla çıplak gözle seyredebilirsiniz. Likya Yürüyüş Yolunda oralarda yaşamış binlerce yıllık insanın yaşamının izlerine rastlayabilirsiniz. Antik şehirlerde eski medeniyetleri gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak: kassafaritravel.wordpress.com/

77 Comments

 1. Pot trimite Benadryl în Japonia?

  Cayma bildirimini 56 numaralı çağrı merkezimizi arayarak veya yazılı bildirimde
  bulunarak yapabilirsiniz.”. Adresinize UPS kargoyu çağırıp, geri gönderim yapabilirsiniz. UPS gönderi kodumuz 1F176A’dır. Ürünü eksiksiz bir şekilde teslim etmenizi rica ederiz.

 2. takipcimz.com

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your site in internet explorer, may test this?
  IE still is the market chief and a good section of folks
  will miss your great writing because of this problem.

 3. baba cosplay perfect göğüsler olgun

  Babasının Tavşan Kostümünü Giyip Üvey Annesini ve Kızkardeşini Sikiyor (Türkçe Altyazılı) 1
  year ago 113,5k 24:34. The Diary, Limp Fetish Son Fuck Sleep Mommy Goddess Sandra (Addiction) Mother Sleeping Sex Uyuyan Annesini Sikiyor
  31Vakti. 1 year 7k 31:28.

 4. spank teen çorap

  Cezayir’in müslümanların elinde bulunmasını hıristiyanlar için tehlikeli gören Mukaddes
  Roma-Germen İmparatoru V. Karl (Charles Quint), 1541’de Andrea Doria kumandasında bir ordu ile şehre
  saldırdı, fakat başarı sağlayamadı ve geri dönmeye mecbur oldu.

 5. kestääkö hunaja pidempään

  Un Mērķis, Mīlestības pilna Kalpošana savam tuvākajam ir katras īstas reliģijas un Filosofijas lavandas un piparmētru ēterisko eļļu
  maisījuma.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>