Kaş-Kalkan herkes için farklı anlamlar taşıyan bir tatil vaat etmektedir. Kimi için paraşüt ile atlama kimi için masmavi denizdir. Fakat en önemlisi, Kaş-Kalkan lokasyon itibari ile hem tarihi hem tabii güzellikleri bir arada sunan bir yerdir. Dillere destan Mavi Mağara ise başlı başına bir güzelliktir. İlk olarak 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilmiş olup  50 metre uzunluğunda 40 m genişliğinde ve 15 m yüksekliğinde heybetli bir yerdir.

Mavi Mağara ve Berrak Suyu

Geçmiş yıllarda Foklara ev sahipliği yapan mağara, günümüzde ise  turistlerin teknelerle ziyaret ettiği bir yerdir. Akdeniz’in tadını çıkararak tekne ile mağaraya ulaştığınızda mağaranın ihtişamlı güzelliğine hayran kalacaksınız. Doğal bir güzelliğe sahip Mavi Mağaraya her yıl binlerce turist uğramaktadır.

Tekne ile yanaştıktan sonra deniz üstünden girilebilen mağaranın suyu mutlaka görülmelidir. Bu suyun güzelliği ve berraklığı çok cezbedici bir haldedir. İnanılmaz güzellikteki berrak olan suyu sayesinde dalış için de güzel bir yerdir. Bu sebeple her gün yüzlerce kişinin dalış yaptığı mavi mağara kabak koyu da mutlaka gidilip görülmelidir.

Ayrıca tüplü dalış yapmadan dönülmemelidir ki suyun altı üstünden çok daha güzel.  Eğer başka bir mağara daha görmek istiyorsanız aynı bölgede yer alan girmeler mağarası tam size göre bir mekân olacaktır.

Mavi Mağara’ya Ulaşım

Mavi Mağara, Kaş – Kalkan arasında deniz kıyısında olup Kaş ilçesine 28 km kalkan’a 6 km uzaklıkta bulunan Mavi Mağaraya ulaşım tekne ile sağlanmaktadır. Kaputaş Plajı yakınlarındadır.

 

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>