xanthos ana görsel

Antalya’da bulunan Xanthos Antik Kenti, yüzlerce yıllık kalıntıları ve hüzünlü geçmişiyle ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Antalya Kaş’ta bulunan Xanthos Antik Kenti, düşmana teslim olmayı düşünmeyen insanların hüzünlü hikayesi ve zamana meydan okuyan kalıntılarıyla dikkat çekiyor.

Zamana Meydan Okuyan Kent

Fethiye 55 kilometre uzaklıkta Kınık ilçesi sınırlarında bulunan Xanthos, eski kayıtlara göre M.Ö. 8. yüzyılda kurulduğu varsayılmaktadır. Tarihin babası Heredot’un anlattığına göre de Likyalılar Xanthos’u, Sarpedon komutasında Truva  harbinde iştirak etmişler ve bu da Xanthos’un kuruluşunun M.Ö. 1200’lü yıllara dayandığını varsayılmaktadır.

Xanthos nehri şimdiki adıyla Eşen çayı kıyılarına kurulduğu için Xanhtos ismini almıştır. Xanthos’un Likya dilindeki adı ARNNA olarak geçer. Türkçe kelime anlamı olarak da “sarı” olarak geçmektedir. Komşu Likya birliklerinin en büyüğü ve en savaşçı kimliğe sahip halkıdır.

Likya uygarlığının en önemli idari merkezi olan ve milattan önce 2. yüzyılda başkent olarak kullanılan Xanthos Antik Kenti’nde, Likya dönemi dikme mezar taşları ile kaya mezarlarının bugüne ulaştığı görülüyor.

Tarihi kalıntıların yanı sıra kentte yaşanan savaşlarla ilgili anlatılan hikayelerle de Xanthos Antik Kenti, hüzünlü geçmişiyle misafirlerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Antik Kent Mimarisi

Xanthos’un her iki yanındaki akropole ait sur duvarları Helenistik dönemde yapılmış düzgün taş bloklardan oluşmaktadır. Likya akropolünün kuzeyinde roma devrinden kalma Tiyatro yer alır. Xanthos tiyatrosunun derin orkestra çukuru geç Roma dönemi gladyatör dövüşleri için yapılanmış tipik örneklerindendir. Bu tiyatronun yüksek sahne binasının ön süslemeleriyle birinci katın ayrıntılı yapısı günümüze ulaşmıştır. İki kademeli Ksanthos tiyatrosunun birinci kademesinde 16 oturma sırası ile 12 merdivenli yol vardır. İkinci kademede dört sıra günümüze ulaşmışsa da sonradan çaprazına ikinci kademenin üstüne yapılmış geç Doğu Roma duvarı bu bölümdeki birçok oturma sırasının yıkıldığını göstermektedir. Tiyatronun ikinci kademesindeki önemli eksiklik nedeniyle gerçek kapasitesini saptayabilmek güç olsa da günümüze ulaşmış hali yaklaşık 3.000 kişiliktir.

Xanthos’un en ilginç kalıntıları tiyatronun batısında yer alan dikdörtgen yapılı kaide üzerindeki ölü ailesi ve Roma devri agorasıdır. Agoranın kuzeydoğu köşesinde, Harpy Anıtına çok benzer, yekpare dikdörtgen gövdesinde Likya ve Grekçe dilinde yazılmış kitabe yer alan anıt mezar yükselir. Anıtın gövdesindeki kitabe günümüze dek bulunmuş Likya dilindeki en uzun kitabe olup, Kherei adlı Xanthoslu prensin serüvenlerini anlatmaktadır. Roma akropolünde de birçok kaya mezarı ve kaideli mezarı yan yana görmek mümkündür. Bu alanın güney eteklerde yer alan, Aslanlı Mezar, Payava ve Merehi lahitlerinin kaideleri dışında tümü British Museum’da sergilenmektedir.

Bazı antik kentlerde sadece tek bir medeniyetin izlerini  görebiliyorsunuz ama burada Roma, Arkaik dönemden ve Bizans döneminde de gördüğümüz tüm kültürel unsurları Xanthos da görme imkanına sahipsiniz. Buda Xanthos’u  diğer antik kentlerden ayıran en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Fethiye- Kaş civarında konaklıyorsanız bu acıların kenti olan Xanthos’u gezmenizi tavsiye ederiz.

 

3 Comments

  1. buy anabolic online

    Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.Спаситель на продажу

  2. דירה דיסקרטית ברמת גן

    Hello! I simply wish to offer you a big thumbs up for the excellent information you have here on this post. I am coming back to your web site for more soon.

  3. acabeWeks

    I felt like I had a bad flu without the congestion cialis buy online usa Be clear about your endurance power

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>